არომა მარკეტინგი მაღაზიებისთვის
ადამიანურ შეგრძნებებს შორის ყნოსვა ერთ-ერთ ყველაზე დიდ და დასამახსოვრებელ გავლენას ახდენს როგორც ხასიათზე, ისე მეხსიერებაზე. საცალო გაყიდვების სფეროში მსგავსი თეორიული ცოდნა უკვე დიდი ხანია, რაც აკადემიურ ჰიპოტეზას გასცდა. მისი პრაქტიკული გამოყენების მეთოდები ბევრად უფრო შთამბეჭდავიც კი აღმოჩნდა. მაგალითად, „ნაიკის“ მრავალწლიანი პრაქტიკული გამოცდილებისა და უამრავი ჩატარებული კვლევის მიხედვით, საკმაოდ საინტერესო ფაქტები გამოვლინდა. მათ მაღაზიებს საინტერესო საერთო დეტალი აღმოაჩნდათ. აღნიშნული ბრენდის ფილიალებში გატარებული არომა მარკეტინგის კამპანიებმა შეძლეს ვიზიტორებისთვის დამახასიათებელი ქცევის რეორგანიზება. როგორც აღმოჩნდა, სასიამოვნო სურნელის მქონე სივრცეში მოხვედრისას, ადამიანებს ახალი ნივთის შეძენის სურვილი 80 პროცენტით უფრო უმძაფრდებათ. მსგავს მაგალითს იძლევა ისეთი ექსპერიმენტები, რომელთა მიხედვითაც ახლადმოხალული ყავის არომატის დახმარებით დაწესებულებებში ყავის გაყიდვა 300 პროცენტითაც კი გაიზარდა. შესაბამისად, უკვე ფაქტია, რომ სასიამოვნო სურნელი აუმჯობესებს როგორც მაღაზიაში ვიზიტორთა დაყოვნების დროს, ისე მათ მიერ შენაძენის გაკეთების სურვილის დონესაც. მაღაზიების არომატიზაცია მსგავსი აქცენტების გამოყენებით საკმაოდ მომგებიან პროექტად შეგიძლიათ აქციოთ.
არომა მარკეტინგის დამახასიათებელი პლიუსებისა და ხარისხიანი პროდუქტის შეთავაზებით კიდევ ერთი უპირატესობის მოპოვებაა შესაძლებელი. აღნიშნული ასპექტი მომხმარებელს დაეხმარება თქვენს ბრენდთან ემოციური კავშირის დამყარებაში. ეს გაზრდის როგორც კლიენტების ლოიალურობის დონეს, ასევე გაყიდვების ოდენობასაც. თქვენ მიერ შეძენილი მაღაზიის დიფუზორი პირდაპირ გაზრდის ვიზიტორების მიერ ინსტიქტის დონეზე მიღებული ყიდვის გადაწყვეტილების სიხშირესაც. სახასიათო ეთერზეთის შეძენა უამრავი განსხვავებული უპირატესობის მოპოვებაში დაგეხმარებათ. უბრალოდ საინტერესო არომატის ჩასუნთქვაც კი, ადამიანს ემოციურად ანდომებს ახალი გამოცდილების მიღებას. თანაც, მსგავს გარემოში შეფასებულ და შეძენილ პროდუქტებს ვიზიტორები აღიქვავენ როგორც უფრო ხარისხიანს და სანდოს. ამასთანავე, თქვენი ბრენდული მაღაზიის არომატიზაცია კიდევ ერთ მნიშვნელოვან ფინანსურ უპირატესობას მოგანიჭებთ. ნაცნობი და სასიამოვნო არომატის მქონე გარემოში ვიზიტორი შედარებით უფრო მარტივად თანხმდება ნივთის ან სერვისის მაღალი საფასურის გადახდასაც. რაც მთავარია, არომა მარკეტინგი მაღაზიებისთვის უზრუნველყოფს ყველა ასეთი მომხმარებლისთვის ისეთი შთაბეჭდილების შექმნას, რომელიც მათ თქვენს მაღაზიაში დაბრუნებას კიდევ ბევრჯერ მოანდომებს.
სწორი ეთერზეთების ყიდვა და ხშირი გამოყენება დაგეხმარებათ გახადოთ თქვენი ინტერიერი უფრო გამორჩეული და დასამახსოვრებელი. მაგალითად, სავაჭრო ცენტრის სტუმრები უფრო მეტად იმ მაღაზიაში შესვლისკენ გადაიხრებიან, საიდანაც სასიამოვნო სურნელი მიიზიდავთ. მეცნიერულად დადასტურებულია, რომ ადამიანის მეხსიერებასთან ყველაზე ახლო კავშირი სწორედ სუნის შეგრძნებას აქვს. ასეთი უშუალო და ამასთანავე საკმაოდ ძლიერი აქცენტით სარგებლობა ნებისმიერი ბრენდისთვის მნიშვნელოვანია. სწორედ ამიტომაც არის პოპულარული სურნელოვანი ჩხირები და სურნელოვანი სანთლები. მათთვის დამახასიათებელი ნაცნობი, ტკბილი სურნელის დახმარებით, ვიზიტორებს შეგიძლიათ შინაურულ გარემოში აგრძნობინოთ თავი. ამის დახმარებით, მათ უფრო დიდი ხნით გააჩერებთ თქვენი პროდუქტების გარემოცვაში და გასვლის შემდეგ პოზიტიურ განწყობასაც გააყოლებს. არომა მარკეტინგისა და მისი ტრენდების მიხედვით თქვენი მაღაზიის არომატიზაცია თანამშრომლების ხასიათზეც კი აისახება. პოზიტიურ განწყობაზე მყოფი პერსონალი ბევრად უფრო პროდუქტიული იქნება. თანაც, ეს ასევე მოახდენს თქვენი ბრენდის ასოცირებას დადებით გამოცდილებასთან და პოზიტიურ იმიჯთან. შესაბამისად, ბრენდის სივრცის არომატიზაცია საკმაოდ ბევრი დადებითი ასპექტის გასამძაფრებლად შეგიძლიათ გამოიყენოთ.

Aroma Marketing for Stores
Among the human senses, smell has one of the greatest and most memorable effects on both character and memory. Such theoretical knowledge in the field of retail sales has long since gone beyond academic hypothesis. The methods of its practical application turned out to be even more impressive. For example, according to many years of practical experience of "Nike" and a lot of conducted research, quite interesting facts were revealed. Their stores have an interesting common detail. The aroma marketing campaigns carried out in the branches of the mentioned brand were able to reorganize the behavior characteristic of the visitors. As it turned out, when entering a space with a pleasant smell, people's desire to buy a new item is 80 percent more intense. A similar example is provided by such experiments, according to which, with the help of the aroma of freshly roasted coffee, the sale of coffee in institutions increased by 300 percent. Therefore, it is already a fact that a pleasant scent improves both the delay time of visitors in the store and the level of their desire to make a purchase. You can turn the flavoring of stores into a very profitable project by using such accents.
Another advantage can be gained by offering aroma marketing features and quality products. This aspect will help the customer to establish an emotional connection with your brand. This will increase both the level of customer loyalty and the amount of sales. The in-store diffuser you purchase will directly increase the frequency of your visitors' instinctive buying decisions as well. Buying essential oils can provide you with many different benefits. Even just inhaling an interesting aroma makes a person emotionally ready for a new experience. Moreover, visitors perceive the products evaluated and purchased in a similar environment as more quality and reliable. In addition, flavoring your branded store will give you another important financial advantage. In an environment with a familiar and pleasant aroma, the visitor agrees relatively more easily to pay a high price for the item or service. Most importantly, aroma marketing for stores ensures that all such customers create an impression that will keep them coming back to your store many more times.
Buying the right essential oils and using them often can help make your interior more distinctive and memorable. For example, visitors to a shopping center are more likely to enter a store that attracts them with a pleasant scent. It has been scientifically proven that the sense of smell has the closest connection with human memory. It is important for any brand to use such a direct and at the same time quite strong accent. This is why scented sticks and scented candles are so popular. With the help of their familiar, sweet scent, you can make your visitors feel at home. By doing this, you will keep them around your products for a longer period of time and leave them in a positive mood after they leave. Flavoring your store according to aroma marketing and its trends will even affect the character of the employees. Staff in a positive mood will be much more productive. Moreover, it will also associate your brand with a positive experience and a positive image. Therefore, aromatization of the brand space can be used to intensify many positive aspects.