თანამედროვე ბაზარზე ბიზნესისთვის არომა დიფუზორები სტრატეგიული განვითარების ერთ-ერთ მთავარ ხელსაწყოდ ჩამოყალიბდა. სასიამოვნო ატმოსფეროს შექმნასთან ერთად, მსგავსი აქსესუარები უზრუნველყოფენ ბრენდის იმიჯისა და შემოსავლის მნიშვნელოვან ზრდასაც. აღნიშნული მარკეტინგული ასპექტი განსაკუთრებით ეფექტურია, როდესაც ოფისის არომატიზაცია სწორად შერჩეული სურნელების გამოყენებით ხდება.
-
Takasago Corporation-ის მიერ ჩატარებული ექსპერიმენტებით დადგინდა, რომ ლიმონის სურნელით არომატიზირებულ სივრცეში ადამიანები 54%-ით ნაკლებ შეცდომას უშვებენ.
Kyoto University-ის მიერ ჩატარებულმა კვლევამ ასევე დაადგინა, რომ ლიმონის სურნელი საოფისე სივრცეში სტრესის შემცირებასა და ხასიათის გაუმჯობესებას უწყობს ხელს, რაც 15%-ით აუმჯობესებს თანამშრომლების კონცენტრაციასა და ეფექტურობას.
Journal of Environmental Psychology-ის მკვლევრებმა აღმოაჩინეს, რომ სასიამოვნო სურნელი აუმჯობესებს ინფორმაციის დამახსოვრების უნარს, რაც კლიენტებისთვის თქვენს ოფისში ჩატარებულ შეხვედრებს ბევრად უფრო შთამბეჭდავ გამოცდილებად აქცევს.
უახლესი კვლევების მიხედვით ასევე დადგინდა, რომ პიტნის სურნელით არომატიზირებულ სივრცეში მომუშავე თანამშრომლები 25%-ით უფრო სწრაფად და სწორად ბეჭდავენ კლავიატურაზე.
ოფისის არომატიზაცია - საერთო სამუშაო სივრცისთვის
არომა მარკეტინგი და სივრცის არომატიზაცია საცალო გაყიდვების სფეროში უკვე დიდი ხანია წარმატებით გამოიყენება ბიზნესის ეფექტურობისა და შემოსავლის გასაუმჯობესებლად. თუმცა, ევროპის წამყვანი ბრენდების მაგალითზე დადგინდა, რომ ოფისის არომატიზაცია საკმაოდ სასარგებლო მარკეტინგულ ასპექტს წარმოადგენს საერთო სამუშაო სივრცის გაქირავების მსურველებისთვისაც. ქოვორქინგ სივრცის არომატიზაცია პირდაპირ აისახება ბრენდის კლიენტების ლოიალურობის დონეზე. მაგალითად, არსებული კლიენტების მიერ ოფისისა თუ სამუშაო კუთხის განმეორებით დაჯავშნის სიხშირე 20%-ით მატულობს სივრცის არომატიზაციის შემდეგ. ამასთანავე, ოფისის არომატიზაცია 15%-ით ზრდის ახალი ჯავშნებისა და კლიენტების რაოდენობას, 6 თვიან პერიოდში.
FlexOffice Global-ის კვლევის მიხედვით, გასურნელებულ ქოვორქინგ სივრცეებში ვიზიტორები 25%-ით უფრო მეტი დროით რჩებიან, გაუსურნელებელ ოფისებთან შედარებით.
American Bar Association-ის ჟურნალში გამოქვეყნებული კვლევის მიხედვით, შეხვედრების ოთახის არომატიზაცია პირდაპირ გავლენას ახდენს კლიენტებთან წარმატებული თანამშრომლობის შანსებზე. სტატისტიკის მიხედვით, გასურნელებულ სივრცეში 15%-ით უფრო მალე ხდებოდა წარმატებული შეთანხმების გაფორმება.
არომატიზირებულ ოფისში მომუშავე თანამშრომლების 80% ჰაერის ხარისხს პოზიტიურად აფასებს. გაუსურნელებელ სივრცეში მომუშავე ადამიანების გამოკითხვისას აღნიშნული რიცხვი მხოლოდ 45% იყო.

Office aromatization and aroma diffuser for business – Aromaco Skip to content
In the modern market, aroma diffusers have become one of the main tools for strategic development for businesses . In addition to creating a pleasant atmosphere, such accessories also provide a significant increase in brand image and revenue. This marketing aspect is especially effective when the office is flavored with properly selected scents.
• Experiments conducted by Takasago Corporation found that people made 54% fewer mistakes in a space scented with lemon.
• A study conducted by Kyoto University also found that the scent of lemon in an office space helps reduce stress and improve mood, improving employee concentration and efficiency by 15%.
• Researchers in the Journal of Environmental Psychology found that pleasant scents improve the ability to remember information, making meetings in your office a much more memorable experience for clients.
• Recent studies have also shown that employees who work in a space scented with mint type 25% faster and more accurately.
Office aromatization - for shared workspaces
Aroma marketing and space aromatization have long been successfully used in the retail sector to improve business efficiency and revenue. However, the example of leading European brands has shown that office aromatization is a very useful marketing aspect for those wishing to rent shared workspaces. The aromatization of a coworking space is directly reflected in the level of brand customer loyalty. For example, the frequency of repeat bookings of an office or work area by existing customers increases by 20% after aromatization of the space. In addition, office aromatization increases the number of new bookings and customers by 15% over a 6-month period.
• According to research by FlexOffice Global , visitors stay 25% longer in scented coworking spaces compared to unscented offices.
• According to a study published in the Journal of the American Bar Association , the aromatherapy of a meeting room directly affects the chances of successful cooperation with clients. According to statistics, in a fragrant space, successful agreements were signed 15% faster.
• 80% of employees working in scented offices rated the air quality positively, compared to just 45% of those working in unscented spaces.